Sylwetka krowy HF powinna być zbliżona do trójkąta, którego podstawę stanowi zad, a wierzchołek głowa. Wtedy określa się, że jej charakter mleczny jest szlachetny. Mowa tu o harmonijnym wyglądzie, cienkiej skórze, lekkiej głowie oraz delikatnej i wydłużonej szyi. Jest jeszcze więcej ważnych cech pokrojowych, w które zadecydują o uzyskaniu dobrej produkcji mleka.
ODZIEDZICZALNOŚĆ CECH
Każda z cech pokrojowych łatwiej przenosi się z rodziców na potomstwo, gdy jest wysokoodziedziczalna. Mierzy się to współczynnikiem odziedziczalności (h2). Są jego 3 gradacje:
- wysoki: kiedy przekracza 0,5
- średni: kiedy jest w przedziale 0,3 – 0,4
- niski: kiedy jest poniżej 0,2
Najłatwiej jest uzyskać postęp hodowlany wtedy gdy cechy są wysokoodziedziczalne. Tak jest np. w przypadku zawartości tłuszczu i białka w mleku, które ma współczynnik 0,45. Oznacza, że prawie w połowie zależy od genotypu i w połowie od środowiska. Lista buhajów które poprawiają tłuszcz i białko w mleku znajdziesz tutaj
Z cechami pokrojowymi jest niestety trudniej. W większości są one niskoodziedziczalne. Wyjątek stanowi wysokość w krzyżu, która jest wysokoodziedziczalna (0,54) , a także kaliber ze współczynnikiem 0,40. Dlatego na zadowalające efekty doboru i selekcji stada należy poczekać dłużej niż 1 czy 2 pokolenia.
Które cechy można poprawić najszybciej?
WYSOKOŚĆ W KRZYŻU (h2=0,54) – optymalny wzrost pierwiastki to 145 cm, a krowy mlecznej 147-152 cm. Nadmierna wysokość jest niepożądana. Duże krowy mają bardziej obciążony układ lokomocyjny oraz większe potrzeby bytowe.
DŁUGOŚĆ STRZYKÓW (h2=0,36) – ważna cecha dla hodowców planujących zainstalować roboty udojowe. Optymalna długość strzyków to 5-7 cm. Zbyt duże wahania utrudniają udój.
POŁOŻENIE WYMIENIA (h2=0,33) – to ułożenie wymienia względem stawu skokowego. Wyżej ułożone wymię maja jałówki, a niżej krowy w kolejnych laktacjach. Zbyt nisko położone wymię jest narażone na uszkodzenia mechaniczne. Zbyt wysokie jest niepożądane ze względu na mniejszą jego pojemność. Oprymalnie dno wymienia powinno znajdować się na wysokości 4 palców ręki nad stawem skokowym.
SZEROKOŚĆ ZADU (h2=0,30) – dla łatwego przebiegu porodu zad krowy powinien być szeroki. Im jest węższy tym większe ryzyko trudnych porodów.
USTAWIENIE ZADU (h2=0,30) – zad powinien być lekko pochylony, co ułatwia poród i naturalny wypływ wydzielin z dróg rodnych po porodzie oraz zmniejsza ryzyko komplikacji. Dobre ustawienie zadu ma także korzystny wpływ na pracę kończyn i racic.
A co z cechami produkcyjnymi?
Wydajność mleczna oraz kg tłuszczu i kg białka uzyskane w laktacji mają współczynnik odziedziczalności zbliżone do 0,20. A więc, poprawę tych cech można osiągnąć przez długotrwałą, konsekwentną i systematyczną pracę hodowlaną. Poprawa tych cech w dużym stopniu zależy od prawidłowego doboru odpowiedniego buhaja.
Jeśli Twoje stado jest pod kontrolą użytkowości, skontaktuj się z nami, a my dobierzemy odpowiedniego buhaja do Twojego stada przy pomocy programu DoKo.