Jak co roku uczestniczyliśmy na Krajowej Wystawie Bydła Mlecznego w Cremonie. Nasza grupa liczyła tym razem 11 osób – pasjonatów krów 🙂 Program był bardzo bogaty. Zaczęliśmy od zwiedzania gospodarstw. Dojechaliśmy do 3 farm hodowlanych, które są jednocześnie dostawcami mleka do mleczarni produkujących słynny ser Parmezan. Parmigiano Reggiano i Grana Padana to dwa typy włoskiego sera Parmezan, który są znane na całym świecie.
PARMEZAN a wymagania jakościowe mleka
Dowiedzieliśmy się, że tylko mleko od krów z rejonu Parma jest odpowiednie do wyprodukowania sera Parmezan. Mleczarnie bardzo dobrze płacą hodowcom za mleko, jednak stawiają szereg wymagań jakościowych dotyczących mleka. Jedną z nich jest skarmianie bydła tylko sianokiszonką z traw i z lucerny. Kiszonka z kukurydzy zaburza proces fermentacji sera i jest niedopuszczalna w dawce krów. Ważny jest też wysoki poziom kazein (kappa i beta) oraz laktoglobulin. Cała selekcja bydła mlecznego we Włoszech zmierza w kierunku przekazywania najlepszych genów. Wszystko po to, aby produkować jeszcze więcej sera do konsumpcji w kraju i na eksport.
Kilka ciekawostek:
– do wyprodukowania 1 kg sera potrzeba 14 litrów mleka
– minimalny okres dojrzewania to 12 m-cy
– 20% mleka przeznaczone jest na produkcję tego sera
– może być spożywany przez osoby cierpiące na nietolerancję białka krowiego
– trawiony tylko przez 45 minut, a inne sery do 4 godzin
Najlepsze z najlepszych, czyli czempionki wystawy
Jedna z głównych atrakcji naszego wyjazdu to śledzenie wystawy jałówek i krów. Cremona już na dobre wpisała się w kalendarz włoskich hodowców i dystrybutorów włoskiej genetyki. W ostatnią sobotę października zjeżdzają się tutaj najlepsze hodowle z całej Italii, aby walczyć o laur Czepmiona i Superczempiona wystawy. Dla nas zaskoczeniem była ogromna ilość zwierząt uczestniczących w wystawie – ok.300 sztuk. Taka ilość wymusza ustalenie 7 grup wiekowych dla jałówek i i 9 grup dla krów. Dla porównania w Polsce są to z reguły 5 grup jałówek i 3 grupy krów.
Najlepsza jałówka
Najlepsza krowa